Prowadzenie pod wpływem / Zostałem zatrzymany za jazdę pod wpływem.
Bardzo często osoby siadające pod wpływem alkoholu za kierownicę nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu. Wydaje im się, że ilość spożytego alkoholu była niewielka, albo był on spożyty tak dawno, że nie powinien już się utrzymywać w organizmie. Rzeczywistość potrafi być inna, a konsekwencje skazania za prowadzenie pod wpływem mogą zaważyć na całym dalszym życiu. Co zatem zrobić, jeżeli zostaliśmy zatrzymani do kontroli, a z przeprowadzonego przez policjanta badani wynika, że byliśmy pod wpływem alkoholu?
1. Dokładnie przeczytaj protokół badania alkomatem przed jego podpisaniem.
Sprawdź czy wydruk zgadza się z tym co wskazywał wyświetlacz oraz znajdującą się na wydruku datę i godzinę badania. Pamiętaj, że pomiędzy jednym, a drugim badaniem powinno upłynąć co najmniej 15 minut.
2. Jeżeli masz wątpliwości co do odczytu alkomatu zażądaj badania krwi.
Masz do tego pełne prawo. Zgodnie z § 8. pkt 1 Zarządzenia Nr 496 Komendanta Głównego Policji z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu: "Pobrania próby krwi do badań na zawartość alkoholu należy dokonać, jeżeli badany, pomimo przeprowadzenia badania urządzeniami elektronicznymi, żąda pobrania krwi".
3. Nie wdawaj się w dyskusję/polemikę z policjantami.
To bezcelowe. W najlepszym wypadku nic nie zyskasz, gorzej, jeżeli policjanci zeznając na Twojej sprawie w charakterze świadków, przedstawią Cię jako osobę arogancką i agresywną. Jeżeli dodatkowo w ferworze "zagalopujesz się" i powiesz klika słów za dużo może Ci być postawiony zarzut znieważenia funkcjonariusza (art. 226 kk).
Nigdy nie proponuj łapówki! Przestępstwo to zagrożone jest karą od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Nieopatrznie zaproponowana łapówka może być dla Ciebie dopiero początkiem poważnych kłopotów.
4. Sprawdź świadectwo wzorcowania alkomatu.
Świadectwo wzorcowania to inaczej świadectwo rzetelności pomiarów dokonywanych przez alkomat. Świadectwo takie wydaje upoważnione laboratorium i powinno zawierać numer seryjny urządzenia, tabelę zawierającą wartość błędu pomiaru oraz datę wydania świadectwa. Pamiętaj, że świadectwo wzorcowania zachowuje swoją ważność jedynie przez 6 miesięcy.
5. Bez wcześniejszej konsultacji z adwokatem nie składaj wniosku o dobrowolne poddanie się karze.
Podczas przesłuchania z pewnością zostanie Ci zaproponowane dobrowolne poddanie się karze. Przesłuchujący może sugerować Ci, że będzie to w Twoim interesie, że kara wymierzona Ci przez sąd będzie znacząco wyższa. Nie możesz ulec tego rodzaju presji. Pamiętaj, że to w interesie policjantów i prokuratury jest jak najszybciej zakończyć Twoją sprawę, bowiem podnosi ona statystykę wykrytych przestępstw oraz ujętych i ukaranych sprawców, a nie ma z ich pkt widzenia prostszego sposobu zamknięcia sprawy niż złożenie przez podejrzanego wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Zatem zanim złożysz tego rodzaju wniosek skontaktuj się najpierw z adwokatem, który po zapoznaniu się z aktami Twojej sprawy może znaleźć możliwość korzystniejszego dla Ciebie rozstrzygnięcia. Odmawiając podczas przesłuchania złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze nic nie tracisz, a jeżeli po rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy dojdziesz do wniosku, że będzie to dla Ciebie korzystne możesz złożyć taki wniosek także na etapie postępowania sądowego do chwili zakończenia Twojego pierwszego przesłuchania na rozprawie. Pamiętaj, że złożony pochopnie wniosek możesz cofnąć.
6. Złóż wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
Jeżeli jesteś osobą nie karaną w przeszłości możesz próbować złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest ujawniany w Krajowym Rejestrze Karnym, zatem w dalszym ciągu będziesz w świetle prawa osobą niekaraną.
7. Walcz o jak najkrótszy okres zakazu prowadzenia pojazdów i tylko na pojazd takiej kategorii jakiej prowadziłeś.
Jeżeli masz kilka kategorii praw jazdy i zostaniesz zatrzymany podczas jazdy pod wpływem alkoholu, grozi ci utrata jazdy nie tylko na pojazd, który prowadziłeś, ale wszystkich kategorii jakie posiadasz. Jeżeli jesteś zawodowym kierowcą konsekwencje utraty uprawnień mogą być dla Ciebie katastrofalne. Dlatego warto wiedzieć, że sąd wydając wyrok nie musi orzec zakazu prowadzenia wszystkich pojazdów, ograniczając go do zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju - wszystko zależy od rodzaju pojazdu jaki prowadziłeś, czasu i miejsca popełnienia czynu, tego czy prawo jazdy służy Ci do wykonywania pracy zarobkowej, Twoich właściwości osobistych oraz umiejętnego sposobu argumentowania przed sądem. Warto także pamiętać, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów nie przekracza roku, nie będziesz musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.
8. Skontaktuj się z adwokatem.